2015 Oscar Nominations: Complete List

The nominations for the 87th Academy Awards have been announced, and we’ve got them all here for you to check out.

Birdman and The Grand Budapest Hotel came out on top, with 9 nominations each, while Selma was somewhat snubbed with only two nominations. Also snubbed: The Lego Movie for Best Animated Film.

The Academy Awards will take place on Sunday, February 22, 2015 (U.S. date).

Here are the 2015 Oscar nominations:

BEST PICTURE

  • American Sniper
  • Birdman
  • Boyhood
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Imitation Game
  • Selma
  • The Theory of Everything
  • Whiplash

cumberbatch-imitation-game

BEST DIRECTOR

  • Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
  • Alejandro Gonzalez Inarritu – Birdman
  • Richard Linklater – Boyhood
  • Bennett Miller – Foxcatcher
  • Morten Tyldum – The Imitation Game

BEST ACTOR

    • Steve Carell – Foxcatcher
    • Bradley Cooper – American Sniper
    • Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
    • Michael Keaton – Birdman
    • Eddie Redmayne – The Theory of Everything

birdman trailer - michael keaton

BEST ACTRESS

  • Marion Cotillard – Two Days, One Night
  • Felicity Jones – The Theory of Everything
  • Julianne Moore – Still Alice
  • Rosamund Pike – Gone Girl
  • Reese Witherspoon – Wild

BEST SUPPORTING ACTOR

    • Robert Duvall – The Judge
    • Ethan Hawke – Boyhood
    • Edward Norton – Birdman
    • Mark Ruffalo – Foxcatcher
    • J.K. Simmons – Whiplash

boyhood

BEST SUPPORTING ACTRESS

  • Patricia Arquette – Boyhood
  • Laura Dern – Wild
  • Keira Knightley – The Imitation Game
  • Emma Stone – Birdman
  • Meryl Streep – Into the Woods

BEST ADAPTED SCREENPLAY

  • American Sniper – Jason Hall
  • The Imitation Game – Graham Moore
  • Inherent Vice – Paul Thomas Anderson
  • The Theory of Everything – Anthony McCarten
  • Whiplash – Damien Chazelle

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

    • Birdman – Alejandro Gonzalez Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo
    • Boyhood – Richard Linklater
    • Foxcatcher – E. Max Frye, Dan Futterman
    • The Grand Budapest Hotel – Wes Anderson, Hugo Guinness
    • Nightcrawler – Dan Gilroy

FOXCATCHER

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • Ida (Poland)
  • Leviathan (Russia)
  • Tangerines (Estonia)
  • Timbuktu (Mauritania)
  • Wild Tales (Argentina)

BEST DOCUMENTARY FEATURE

  • CITIZENFOUR
  • Finding Vivian Maier
  • Last Days in Vietnam
  • The Salt of the Earth
  • Virunga

BEST ANIMATED FEATURE FILM

  • Big Hero 6
  • The Boxtrolls
  • How to Train Your Dragon 2
  • Song of the Sea
  • The Tale of Princess Kaguya

HOW TO TRAIN YOUR DRAGON 2

BEST PRODUCTION DESIGN

  • The Grand Budapest Hotel
  • The Imitation Game
  • Interstellar
  • Into the Woods
  • Mr. Turner

BEST CINEMATOGRAPHY

  • Birdman – Emmanuel Lubezki
  • The Grand Budapest Hotel – Robert D. Yeoman
  • Ida – Ryszard Lenczweski, Lukasz Zal
  • Mr. Turner – Dick Pope
  • Unbroken – Roger Deakins

BEST FILM EDITING

  • American Sniper
  • Boyhood
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Imitation Game
  • Whiplash

tn_gnp_et_1011_whiplash

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

 

  • Foxcatcher
  • The Grand Budapest Hotel
  • Guardians of the Galaxy

BEST COSTUME DESIGN

  • The Grand Budapest Hotel
  • Inherent Vice
  • Into the Woods
  • Maleficent
  • Mr. Turner

BEST ORIGINAL SCORE

  • The Grand Budapest Hotel – Alexandre Desplat
  • The Imitation Game – Alexandre Desplat
  • Interstellar – Hans Zimmer
  • Mr. Turner – Gary Yershon
  • The Theory of Everything – Johann Johannsson

BEST ORIGINAL SONG

  • Begin Again – “Lost Stars”
  • Beyond the Lights – “Grateful”
  • Glen Campbell: I’ll Be Me – “I’m Not Gonna Miss You”
  • The LEGO Movie – “Everything Is Awesome”
  • Glory – “Selma”

BEST VISUAL EFFECTS

  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Guardians of the Galaxy
  • Interstellar
  • X-Men: Days of Future Past

interstellar

BEST SOUND EDITING

  • American Sniper
  • Birdman
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Interstellar
  • Unbroken

BEST SOUND MIXING

  • American Sniper
  • Birdman
  • Interstellar
  • Unbroken
  • Whiplash

BEST SHORT FILM (ANIMATED)

  • The Bigger Picture
  • The Damn Keeper
  • Feast
  • Me and My Moulton
  • Single Life

BEST SHORT FILM (LIVE-ACTION)

  • Aya
  • Boogalo and Graham
  • Butter Lamp
  • Parvaneh
  • The Phone Call

BEST DOCUMENTARY SHORT SUBJECT

  • Crisis Hotline: Veterans Press 1
  • Joanna
  • Our Curse
  • The Reaper
  • White Earth