Emmys 2021 Videos: Complete List of Winners and Nominees – ‘The Crown’, ‘Ted Lasso’, ‘The Queen’s Gambit’ & More

The results are in for the 73rd Primetime Emmy Awards, recognising some of the best content, as well as those in it and behind it, to hit the small screen over the last year.

Of the acting nominations, 10 wins went to Mare of Easttown, The Crown and Ted Lasso, with the likes of Kate Winslet, Olivia Colman, Gillian Anderson and Jason Sudeikis among those going home with awards.

The Crown, Ted Lasso and The Queen’s Gambit won top honours in their respective Drama, Comedy and Limited Series categories. The Crown’s many wins helped make Netflix the leading winner among networks and platforms for this first time this year, with 44 awards.

Take a look at the complete list of winners and nominees below. We’ve also included videos of the wins thanks to the Television Academy:

DRAMA SERIES:

Outstanding Drama Series

  • WINNER: The Crown




  • The Boys
  • Bridgerton
  • The Mandalorian
  • Lovecraft Country
  • Pose
  • The Handmaid’s Tale
  • This Is Us

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • WINNER: Olivia Colman, The Crown




  • Emma Corrin, The Crown
  • Uzo Aduba, In Treatment
  • Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
  • Jurnee Smollett, Lovecraft Country
  • Mj Rodriguez, Pose

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • WINNER: Josh O’Connor, The Crown




  • Regé-Jean Page, Bridgerton
  • Sterling K. Brown, This Is Us
  • Billy Porter, Pose
  • Jonathan Majors, Lovecraft Country
  • Matthew Rhys, Perry Mason

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • WINNER: Gillian Anderson, The Crown




  • Helena Bonham Carter, The Crown
  • Emerald Fennell, The Crown
  • Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
  • Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale
  • Samira Wiley, The Handmaid’s Tale
  • Madeline Brewer, The Handmaid’s Tale
  • Aunjanue Ellis, Lovecraft Country

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • WINNER: Tobias Menzies, The Crown




  • Michael K. Williams, Lovecraft Country
  • Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale
  • Max Minghella, The Handmaid’s Tale
  • O-T Fagbenle, The Handmaid’s Tale
  • John Lithgow, Perry Mason
  • Giancarlo Esposito, The Mandalorian
  • Chris Sullivan, This Is Us

Outstanding Directing for a Drama Series

  • WINNER: The Crown (Jessica Hobbs, Episode: “War”)




  • Bridgerton (Julie Anne Robinson, Episode: “Diamond of the First Water”)
  • The Crown (Benjamin Caron, Episode: “Fairytale”)
  • The Handmaid’s Tale (Liz Garbus, Episode: “The Wilderness”)
  • The Mandalorian (Jon Favreau, Episode: “Chapter 9: The Marshal”)
  • Pose (Steven Canals, Episode: “Series Finale”)

Outstanding Writing for a Drama Series

  • WINNER: The Crown (Peter Morgan, Episode: “War”)




  • The Boys (Rebecca Sonnenshine, Episode: “What I Know”)
  • The Handmaid’s Tale (Yahlin Chang, Episode: “Home”)
  • Lovecraft Country (Misha Green, Episode: “Sundown”)
  • The Mandalorian (Dave Filoni, Episode: “Chapter 13: The Jedi”)
  • The Mandalorian (Jon Favreau, Episode: “Chapter 16: The Rescue”)
  • Pose (Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock, Our Lady J, Episode: “Series Finale”)

COMEDY SERIES:

Outstanding Comedy Series

  • WINNER: Ted Lasso




  • Black-ish
  • Cobra Kai
  • Pen15
  • Emily in Paris
  • Hacks
  • The Flight Attendant
  • The Kominsky Method

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • WINNER: Jean Smart, Hacks




  • Aidy Bryant, Shrill
  • Allison Janney, Mom
  • Kaley Cuoco, The Flight Attendant
  • Tracee Ellis Ross, Black-ish

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • WINNER: Jason Sudeikis, Ted Lasso




  • Anthony Anderson, Black-ish
  • Michael Douglas, The Kominsky Method
  • William H. Macy, Shameless
  • Kenan Thompson, Kenan

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • WINNER: Hannah Waddingham, Ted Lasso




  • Kate McKinnon, Saturday Night Live
  • Cecily Strong, Saturday Night Live
  • Aidy Bryant, Saturday Night Live
  • Rosie Perez, The Flight Attendant
  • Hannah Einbinder, Hacks
  • Juno Temple, Ted Lasso

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • WINNER: Brett Goldstein, Ted Lasso




  • Bowen Yang, Saturday Night Live
  • Kenan Thompson, Saturday Night Live
  • Brendan Hunt, Ted Lasso
  • Nick Mohammed, Ted Lasso
  • Jeremy Swift, Ted Lasso
  • Paul Reiser, The Kominsky Method
  • Carl Clemons-Hopkins, Hacks

Outstanding Directing for a Comedy Series

  • WINNER: Hacks (Lucia Aniello, Episode: “There Is No Line”)




  • B Positive (James Burrows, Episode: “Pilot”)
  • The Flight Attendant (Susanna Fogel, Episode: “In Case of Emergency”)
  • Mom (James Widdoes, Episode: “Scooby-Doo Checks and Salisbury Steak”)
  • Ted Lasso (Zach Braff, Episode: “Biscuits”)
  • Ted Lasso (MJ Delaney, Episode: “The Hope that Kills You”)
  • Ted Lasso (Declan Lowney, Episode: “Make Rebecca Great Again”)

Outstanding Writing for a Comedy Series

  • WINNER: Hacks (Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky, Episode: “There Is No Line”)




  • The Flight Attendant (Steve Yockey, Episode: “In Case of Emergency”)
  • Girls5eva (Meredith Scardino, Episode: “Pilot”)
  • PEN15 (Maya, Erskine, Episode: “Play”)
  • Ted Lasso (Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly, Episode: “Make Rebecca Great Again”)
  • Ted Lasso (Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly, Episode: “Pilot”)

LIMITED SERIES OR MOVIE:

Outstanding Limited Series

  • WINNER: The Queen’s Gambit




  • Mare of Easttown
  • I May Destroy You
  • WandaVision
  • The Underground Railroad

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie

  • WINNER: Kate Winslet, Mare of Easttown




  • Michaela Coel, I May Destroy You
  • Anya Taylor-Joy, The Queen’s Gambit
  • Elizabeth Olsen, WandaVision
  • Cynthia Erivo, Genius: Aretha

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie

  • WINNER: Ewan McGregor, Halston




  • Paul Bettany, WandaVision
  • Hugh Grant, The Undoing
  • Lin-Manuel Miranda, Hamilton
  • Leslie Odom Jr., Hamilton

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

  • WINNER: Julianne Nicholson, Mare of Easttown
  • Jean Smart, Mare of Easttown
  • Kathryn Hahn, WandaVision
  • Phillipa Soo, Hamilton
  • Renee Elise Goldsberry, Hamilton
  • Moses Ingram, The Queen’s Gambit

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

  • WINNER: Evan Peters, Mare of Easttown




  • Daveed Diggs, Hamilton
  • Jonathan Groff, Hamilton
  • Anthony Ramos, Hamilton
  • Thomas Brodie-Sangster, The Queen’s Gambit
  • Paapa Essiedu, I May Destroy You

Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie

  • WINNER: The Queen’s Gambit (Scott Frank)




  • Hamilton (Thomas Kail)
  • I May Destroy You (Sam Miller, Michaela Coel, Episode: “Ego Death”)
  • I May Destroy You (Sam Miller, Episode: “Eyes Eyes Eyes Eyes”)
  • Mare of Easttown (Craig Zobel)
  • The Underground Railroad (Barry Jenkins)
  • WandaVision (Matt Shakman)

Outstanding Writing for a Limited or Anthology Series or Movie

  • WINNER: I May Destroy You (Michaela Coel)




  • Mare of Easttown (Brad Ingelsby)
  • The Queen’s Gambit (Scott Frank)
  • WandaVision (Chuck Hayward, Peter Cameron, Episode: “All-New Halloween Spooktacular!”)
  • WandaVision (Jac Schaeffer, Episode: “Filmed Before a Live Studio Audience”)
  • WandaVision (Laura Donney, Episode: “Previously On”)

VARIETY & COMPETITION:

Outstanding Writing for a Variety Series

  • WINNER: Last Week Tonight With John Oliver




  • The Amber Ruffin Show
  • A Black Lady Sketch Show
  • The Late Show With Stephen Colbert
  • Saturday Night Live

Outstanding Variety Talk Series

  • WINNER: Last Week Tonight With John Oliver




  • Conan
  • The Late Show With Stephen Colbert
  • The Daily Show With Trevor Noah
  • Jimmy Kimmel Live

Outstanding Variety Sketch Series

  • WINNER: Saturday Night Live




  • A Black Lady Sketch Show

Outstanding Competition Program

  • WINNER: RuPaul’s Drag Race




  • The Amazing Race
  • Nailed It!
  • Top Chef
  • The Voice

Outstanding Variety Special (Live)

  • WINNER: Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand Building Back America Great Again Better 2020




  • Celebrating America – An Inauguration Night Special
  • The 63rd Annual Grammy Awards
  • The Oscars
  • The Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)

  • WINNER: Hamilton




  • Bo Burnham: Inside
  • David Byrne’s American Utopia
  • 8:46 – Dave Chappelle
  • Friends: The Reunion
  • A West Wing Special to Benefit When We All Vote

Get SCREEN REALM’s weekly updates!

About Guillermo Troncoso

Guillermo is the Manager and Chief Editor of Screen Realm. He has years of experience in the media space - from network television to radio. When not at a local Sydney cinema, you can bet he's working hard on Screen Realm and attempting to catch up on a never-ending list of movies and shows.

Find him on Twitter, Instagram, and join Guillermo and his better half, Cassandra, on their YouTube channel, Loud Observers.

View all posts by Guillermo Troncoso